Yunanistan Golden Visa (Altın Vize) başvurusu yapmak için öncelikle Yunanistan’da minimum 250 bin Euro gibi bir bedel ile gayrimenkul veya bir ticari yatırım yapmanız gerekmektedir.

Yunanistan’da gayrimenkul alım süresi Golden Visa için gerekli prosedürlerin başladığı süreci size açacaktır.

Yunanistan Golden Visa ve Gayrimenkul alım süreci

 • Beğendiğiniz gayrimenkulleri yakından görerek, seçiminizi onayladıktan sonra satın alma işlemleriniz için ilk olarak bir avukata vekâletname vermelisiniz.Bu hizmeti şirketimizin her biri alanında uzman avukat kadrosundan da alabilirsiniz. Yunanistan’da gayrimenkul alım satım işlemleri bir teamül olarak satıcı ve alıcı avukatları tarafından ve noter aracılığıyla yürütülür.
 •  Avukatınız vekâletnameye istinaden öncelikle adınıza vergi numarası çıkaracak, herhangi bir Yunanistan GSM operatöründen alınacak bir telefon numarası ve size bildireceği diğer evraklarla birlikte satın alınacak gayrimenkulün kiraya verilmesi durumunda, kira gelirlerinin yatırılması için adınıza bir banka hesabı açacaktır.Yunanistan’daki tüm bankaların elektronik bankacılık sistemleri bulunmaktadır ve hesaplarınızı dünyanın her yerinden görmeniz, işlem gerçekleştirmeniz mümkündür.
 • Avukatınız söz konusu gayrimenkulün, plana uygunluk, borç, satışa engel durumlar vb. açısından evraklarını kontrol ederek, ilgili vergi ve harçların ödemesini yapacak ve
  makbuzlarını notere ibraz edecektir.

Yunanistan Gayrimenkul vergi, harçlar vb masraflar listesi

 • Yunanistan’da gayrimenkul alımında geçerli vergi, harç ve masraflar, söz konusu mülkün satış
  fiyatı üzerinden KDV ödemeleri dâhil toplam % 9,9 civarındadır;
  – Gayrimenkul Alım Vergisi : % 3,09
  – Tapu Kadastro Kayıt Vergisi : % 0,6
  – Avukat Komisyonu : % 1,5 + KDV (%24)
  – Noter Komisyonu : % 1,5 + KDV (%24)
  – Emlak Komisyonu : % 2 + KDV (%24)
 •  Noterin anlaşmaya varılan fiyat ve şartları içerecek şekilde düzenlediği satış sözleşmesi (ki Yunanistan’da “tapu” olarak kullanılan evraktır) onayınızı takiben siz ya da avukatınız tarafından imzalanır.
 • Gayrimenkulün bedeli sözleşmede belirtilen süre içerisinde tarafınızdan satıcıya havale yoluyla gönderilir ve ödeme makbuzu avukata iletilir. Ödemenin yapılmasıyla satış gerçekleşmiş olur. Avukatınız ödeme makbuzunu notere ibraz eder ve noter tarafından “ödendi “evrakı düzenlenir.
 • Avukatınız bu evraklar ile satın alınan gayrimenkulü Tapu ve Kadastro ’ya adınıza tescil ettirir ve böylece satın alma süreci tamamlanır. Bu süreç yaklaşık 4 ila 6 haftayı bulmaktadır.
 • Aztek Uluslararası Gayrimenkul ve Yatırımları satın aldığınız mülkü Airbnb departmanında kullanmak üzere sizden hemen kiralanması için gerekli anlaşmaları yapabilir. Bu size henüz satış sözleşmesindeki imzanız kurumadan düzenli ve güvenli gelir elde etme olanağı sağlayacaktır.
 • Türkiye ile Yunanistan arasında 02.12.2004 tarihinde imzalanan “Gelir Üzerinden Alınan Vergilerde Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması” 6. Madde, 1. paragrafta “Bir Akit Devlet mukiminin diğer Akit Devlette bulunan gayrimenkul varlıklardan elde ettiği gelir bu diğer Devlette vergilendirilebilir” denmektedir.

 

Yunanistan Golden Visa: 31 Temmuz Son Gün!

Yunanistan Golden Visa programında yeni dönem 1 Ağustos itibariyle başlıyor. Peki Yunanistan Golden Visa için neler değişiyor?
Golden Visa Haberinin devamı >